Лятото е сезонът на изобилието. Само един поглед на нашия сезонен календар ще те убеди в това. Лятото е и сезонът на свежите салати и леките ястия. В горещите дни тялото ни се нуждае от много повече течности, отколкото през другите сезони. Това е причината плодовете и зеленчуците, които са в изобилие през сезона, да съдържат големи количества вода. Има ли нещо по-освежаващо от резен диня или купа студен таратор в горещ летен ден?

Зеленчуци

През лятото разнообразието от зеленчуци е невероятно. Неслучайно салатите са толкова богати и пъстри. През юни приключва сезонът на зелените салати, баклата и аспержите и започва този на сладките домати, хрупкавите краставици, чушките Сиврия, патладжана и тиквичките.
Безспорно доматите, краставиците и тиквичките са едни от най-консумираните храни през лятото. Има още толкова много зеленчуци, които заслужават да присъстват в менюто ти, като ранното салатно цвекло и моркови, зеленият боб, царевицата, грахът и бамята. Манголдът, артишокът, тученицата, които стават все по-популярни, също са типични за лятото.


Грах
Беритбата на граха започва в края на май - началото на юни, а сезонът му е кратък. Според проучвания той помага за укрепване на имунната система, повишава енергията и забавя стареенето. Освен традиционната яхния, с грах може да приготвиш крем супа, пюре, салата, ризото, паста и много други вкусни ястия, като например Яйца в сос с босилек и с пюре от картофи и грах.

 

Тиквички
Макар по-често да ги консумираме сготвени, тиквичките могат да се хапват и сурови или мариновани. Цветовете им също са подходящи за консумация. Малките по размер тиквички са с по-нежна текстура, защото все още нямат оформени семена. С тях може да приготвиш безброй вкусни ястия като крем супа от тиквички с морски дарове, рататуй от тиквички и чери домати, пица с блат от тиквички и дори сладкиш от тиквички и маково семе.


Манголд
Манголдът е листен зеленчук от семейството на цвеклото. Стъблата му са оцветени в различни цветове – бяло, жълто, червено, лилаво. Често се използва като алтернатива на спанака. Използвай го като добавка към салати, за приготвяне на супи, яхнии, сарми или паста. Виж нашата лесна рецепта за тортелони със сос от спанак и бекон.


Патладжан
Патладжанът се среща в много разновидности – лилав, бял, шарен, а сезонът му започва около средата на лятото. Свежият патладжан има гладка и лъскава кожа, без петна и бръчки. Горчивината му, дължаща се на съдържащия се в него соланин, лесно може да бъде премахната с кратка солна баня. Патладжан с доматен сос е сред любимите ни летни ястия. Препоръчваме ти да опиташ и пълнения патладжан с чушки, бамя и козе сирене на шеф Манчев.


Бамя
Много хора незаслужено пренебрегват бамята и я описват като слузеста, но това е само защото не са я опитвали печена или пържена. Бамята с доматен сос по рецепта на шеф Манчев също е неустоимо вкусна и ти препоръчваме да я приготвиш, когато настъпи сезонът на бамята.

Плодове

Узрели под горещи слънчеви лъчи, летните плодове са сочни и сладки. Носят наслада и свежест на всяко небце. Череши, вишни, кайсии, касис, праскови, нектарини, сливи, боровинки, малини и къпини, пъпеши, дини, списъкът е дълъг.


Кайсии
Знаеш ли, че кайсиите узряват само докато са на дървото? Веднъж откъснати, те омекват, но вкусът им не се доразвива. Затова, когато купуваш кайсии, следи да имат равномерен ярко оранжев цвят без зелени участъци. Нашите предложения за теб този сезон са босилекова салата с цедено кисело мляко и кайсии, кайсиев тарт с лавандулов крем и хапки с кайсии и бадеми.


Цариградско грозде
Цариградското грозде не е толкова популярно, но в малките зрънца са събрани големи количества витамин С, витамини от група В, фибри, антиоксиданти. Обикновено плодовете се консумират пресни, но с тях може да приготвиш сладка, желета, компоти, сокове, различни сладкиши, дори вино. Опитай нашия крамбъл с градински плодове и захар с лимон и подправки и сладкиш с ронливо тесто и цариградско грозде.


Сливи
Макар малки по размер, сливите съдържат много ценни вещества. Богати на фибри, те подпомагат работата на храносмилателната система. Най-често сливите се използват за десерти, мармалади и сладка, но обещаваме, че това гъбено карпачо със сливи и тиролски шпек ще ти хареса.


Диня и пъпеш
Тези сочни плодове са от семейството на тиквите. Благодарение на високото им водно съдържание, дините и пъпешите имат освежаващо действие и помагат тялото ни да остане хидратирано в горещите летни дни. Съдържат ценни електролити, антиоксиданти, витамини А и С. Храносмилат се изключително бързо. Наслаждавай им се самостоятелно или опитай нещо по-нетрадиционно като студена плодова супа или ледено сорбе с пъпеш.

 

Подправки

Лятото е сезонът на свежите подправки. Освен широко използваните магданоз, копър, джоджен, през летните месеци се радваме на босилек, риган, мащерка, мента, розмарин, салвия, естрагон, прясна чубрица, кориандър и майорана. Ароматът на свежите подправки не може да се сравни с този на сухите. Възползвай се максимално от тях. Добавяй ги към ястия, салати, десерти и освежаващи напитки. Изсуши мащерка, салвия, мента за чай или замрази, за да имаш за ястия през зимата.

Босилекът и риганът са идеални в комбинация с домати. Подправяй с тях доматени супи, салати, сосове. Ментата, лавандулата и маточината може да използваш за различни разхлаждащи напитки като домашна лимонада. Много подходящи за направата на песто са магданоз, кориандър, мента и, разбира се, босилек.

Месо и риба

През лятото тежките червени меса остават на заден план за сметка на пилешкото, рибата и морските продукти. Рибата съдържа незаменими аминокиселини и е източник на полезни ненаситени мастни киселини. Пържена, печена или на барбекю, както и да я приготвиш, няма да сгрешиш.


Цаца
Цацата, наричана още трицона и копърка, се е превърнала в своеобразен символ на лятото. По това време на годината тя излиза на дълбочина 10 – 20 m в близост до брега и се лови лесно и в големи количества. Пържената цаца е сред любимите мезета за бира на българите и е част от менюто на почти всеки ресторант край морето. Цацата освен да се пържи, може да се маринова, консервира и осолява.


Миди
Макар добивът на миди да спада през летните месеци, те са сред предпочитаните ястия край морския бряг. Те са ценен източник на протеини, минерали и витамин В12. Готвенето им отнема буквално минути и са прекрасен избор както за бърза лятна вечеря през седмицата, така и за нещо по-специално, с което да впечатлиш гости. Може да ги приготвиш с ориз или булгур, с масло, бяло вино и мащерка. Опитай яхнията с булгур и миди на шеф Шишков и вкусните му черноморски миди с кориандър, чесън и бяло вино.


Морски дарове
Повечето морски дарове не са типични за нашата кухня, но имат много почитатели, а лятото е чудесно време да включиш повече от тях в менюто си. Октопод, калмари, скариди са в сезон и са чудесен източник на протеин.

 

Да се храниш сезонно е лесно. Нашият подробен календар със сезонните храни през лятото ще ти помогне да пазаруваш разумно, да се храниш качествено и балансирано, а в магазините ни ще откриеш разнообразие от свежи сезонни храни на добра цена.

Виж

тук

gotvi.lidl.bg

ВИЖ летни РЕЦЕПТИ

Value '78107,78106,78109,78038,78108,78110' for attribute 'teasers' in block 'Teaser Set' is invalid: Please select a content of type: teaser, square teaser or video teaser

Знаеш ли, че…

  • Черешите и кайсиите принадлежат към семейството на розите (Rosaceae).
  • Червените черници живеят само около 75 години, докато черните могат да оцелеят и да дават плод стотици години.
  • По света има над 10 000 разновидности домати в най-различни цветове – червени, жълти, розови, оранжеви, бели, черни.
  • Температурата във вътрешността на краставицата може да бъде с до 20°C по-ниска от тази на околната среда.
  • Цветовете на тиквичките са ядливи и са истински деликатес.
  • Боровинките замръзват за 4 минути.
  • Най-тежката диня в света е с тегло 158,98 кг и е вписана в Книгата на рекордите на Гинес през 2013 г.
  • Цветовете на смокиновото дърво са скрити в самите плодове.
  • Патладжанът има най-високо съдържание на никотин от всички зеленчуци. Не се тревожи, количеството, съдържащо се в 1 цигара, се равнява на поне 10 kg патладжани.
  • За производството на 1 бутилка вино са нужни около 1,5 kg грозде.
  • На някои места по света смлените изсушени семена на бамята се използват като заместител на кафето.
  • В миналото сокът от цвекло се е използвал като естествена боя за коса.
  • Най-скъпите пъпеши в света се отглеждат в Япония. През 2019 г. два броя от тях са продадени за 5 млн. японски йени, което се равнява на близо 45 000 $.

TIPS & TRICKS

Виж практични съвети за приготвяне и съхранение на летни продукти, така че да се насладиш максимално на богатството, което сезонът ти предлага! Кликни върху стрелката и открий интересни статии, хитрини и трикове по темата.

Лесно е да приготвиш перфектното домашно сладко, ако знаеш тънкостите. 


1. Избери здрави и добре узрели сезонни плодове

На първо място е важно плодовете да са здрави, добре узрели и в сезона си. Сладкото ще бъде толкова добро, колкото добър е материалът, от който е приготвено. Най-подходящото време за приготвянето на сладко е началото на сезона на избрания плод. Схващането, че за сладко се използват меки и презрели или загниващи плодове, е погрешно. При термичната обработка и честото разбъркване бързо ще загубят целостта си и ще се превърнат в каша. Освен това презрелите плодове съдържат по-малко пектин, а той е от съществено значение за приготвяне на добро сладко. Недоузрелите плодове пък, макар и с по-високо съдържание на пектин, нямат нужната сладост и аромат.


2. Опознай пектина

Пектинът е субстанция, която естествено се съдържа в плодовете. Когато се загрее заедно със захар и киселина (естествената, която се съдържа в плодовете, или добавена), той се желира. Пектинът служи като естествен сгъстител и консервант на сладкото.

Някои плодове съдържат големи количества пектин, а други – не. С най-високо съдържание на пектин са ябълки, сливи, касис, дюли, цитрусови плодове. Кайсиите, боровинките и къпините съдържат умерени количества от него, а черешите, ягодите, смокините, прасковите и нектарините – съвсем малко.

Когато в плодовете не се съдържа пектин, е необходимо да бъде добавен такъв към сладкото. Това може да стане чрез прибавяне на плодове с високо съдържание на пектин или пектин на прах.


3. Намали захарта

Захарта е основен и съществен компонент на перфектното сладко. Тя определя неговия вкус, текстура, цвят, а също така служи като консервант и предпазва от появата на плесени. В комбинация с пектина и естествената киселина, съдържаща се в плодовете, захарта играе важна роля за постигането на така желаната гелообразна текстура. 

Количеството захар, необходимо за направата на хубаво сладко, зависи от сладостта на плодовете, съдържанието на пектин в тях и личния ти вкус. Един от разпространените митове е, че плодовете и захарта трябва да са в съотношение 1:1. Ако захарта е прекалено много, сладостта ѝ ще потисне вкуса на плодовете и сладкото ще бъде неприятно за консумация. Ако пък количеството захар е недостатъчно, трудно ще се получи точната текстура, тъй като плодовете сами по себе си нямат достатъчно естествена захар, за да се желират.

В зависимост от сладостта на плодовете и съдържанието на пектин в тях, теглото на захарта може да бъде до около 65-70% от това на плодовете. Сладкото с ниско съдържание на захар може да се нуждае от повече пектин, за да се желира.

Не е без значение и каква захар ще използваш. Обикновената кристална захар е подходяща за приготвяне на сладко от плодове, които съдържат големи количества пектин. Ако обаче те са с ниско съдържание на пектин, най-добре е да използваш желираща захар. Тя е смес от кристална захар, пектин и лимонена киселина. На пакета е описано подробно как се работи с нея. Разбира се, може да използваш обикновена кристална захар и да добавиш пектин на прах.


4. Добави киселина

Добавянето на киселина като прясно изцеден лимонов сок към сладкото е важно по две причини: първо, за постигане на по-балансиран вкус и второ, защото пектинът се нуждае от захар и киселина, за да се активира и да се желира.


5. Приготви сладкото в широк и дълбок съд

Използването на широк съд с дебело дъно има няколко предимства. Дебелото дъно предпазва плодовете от загаряне, а по-големият диаметър на съда осигурява по-голяма повърхност за изпаряване. Ключовият момент при приготвянето на сладко е редуцирането на водата, съдържаща се в плодовете и сгъстяването й в комбинация със захарта. Енергичното и непрекъснато разбъркване понижава температурата на сместа. Бъркай умерено и внимателно с дървена лъжица, колкото да се убедиш, че плодовете не са започнали да залепват по дъното. 

Сладкото трябва да достигне температура от 104°С, за да придобие желеобразна текстура. Ще разбереш кога сладкото е достигнало необходимата температура по промяната в начина на кипене. От бързо и пенливо то ще стане по-бавно и спокойно.


6. Съобрази количеството

Свикнали сме да приготвяме сладкото в големи количества. Макар това да изглежда продуктивно, много по-разумно е да се приготвя на малки партиди. На пръв поглед това ще отнеме повече време, но не е така. При по-голямо количество плодове, времето, необходимо за кипване на сместа, е много по-дълго. Това ще доведе до разпадане на плодовете и загубване на целостта им. Ако количеството е по-малко, плодовете ще се сготвят по-бързо, а цветът и вкусът им ще се запазят по-добре. Освен това приготвянето на по-малки партиди сладко ще ти даде възможност да експериментираш с различни вкусове.


7. Отстрани пяната

При къкренето на сладкото най-вероятно на повърхността му ще се образува бяла пяна. Това са просто захарни балончета, пълни с въздух. Внимателно я отстрани с помощта на лъжица. Не я изхвърляй, а я използвай за бърза консумация. Например, може да я смесиш с крема сирене, с което да приготвиш сандвичи за следобедна закуска.


8. Направи тест за готовност

Преди да започнеш приготвянето на сладкото, постави плоска порцеланова чиния във фризера. Щом сладкото започне да ври, изчакай 4-5 минути (или според указаното в рецептата) и направи тест дали е готово. Капни малко количество от него върху охладената чиния. Ако капката се втвърди, сладкото е готово. Ако не е, продължи да го вариш и проверявай на всеки 5 минути, за да си сигурен, че няма да пропуснеш точния момент и да го  пресготвиш.


9. Остави го да почине

Добре е сладкото да престои 15-тина минути, преди да го прехвърлиш в буркани. Това ще предотврати издигането на плодовете на повърхността, след като сладкото бъде напълнено в буркани. Все пак то трябва да е горещо, за да може да се вакуумира.


10. Стерилизирай бурканите

Винаги използвай чисти стерилизирани буркани, за да си сигурен, че сладкото няма да се развали. Измий ги под топла течаща вода със сапун, след което ги постави с дъното нагоре в топла фурна и ги остави да престоят там поне половин час.

Времето, за което може да запазиш свежи плодовете и зеленчуците, зависи от много фактори: кога са откъснати, колко зрели са били, когато си ги купил от магазина, каква е вътрешната температура в хладилника ти, каква стайна температура поддържаш у дома и колко усилия си положил за правилното им съхранение.
Основните фактори, които е нужно да имаш предвид, ако искаш да удължиш живота на плодовете и зеленчуците и да ги съхраняваш правилно, са три – температурата на съхранение, циркулацията на въздуха и чувствителността им към етилена.

 

Етилен
Някои плодове и зеленчуци като банани, ябълки и домати отделят етилен. Той ускорява узряването и евентуално разлагането на някои продукти, които са чувствителни към етилен. Такива са аспержите, краставиците, патладжанът, зеленолистните зеленчуци и други.
Затова е важно продуктите, които отделят етилен и тези, които са чувствителни към него, да се съхраняват отделно.

 

Храни, които отделят етиленХрани, които са чувствителни към етиленХрани, които НЕ са чувствителни към етилен
БананиАспержиБоровинки
ПъпешиАвокадоЧереши
ДоматиБананиВишни
ЧушкиПъпешиМалини
ПрасковиМанголдЯгоди
НектариниКраставициДомати
АвокадоПатладжанЧесън
 ДиняКартофи
 ПрасковиАнанас
 Нектарини 
 Лук 
 Чушки 
 Манго 

 

Стайна температура
Зеленчуците и плодовете, които се чувстват най-добре на стайна температура, обикновено се нуждаят от добра циркулация на въздуха. Найлоновите торбички възпрепятстват тази циркулация и ускоряват развалянето и загниването. Препоръката ни е да намалиш употребата им до минимум и да избягваш да съхраняваш продукти в тях.

Имай предвид, че колкото по-висока е температурата в стаята, толкова по-бързо продуктите ще презреят и ще започнат да се развалят. Това е особено важно през летните месеци.

ПлодовеЗеленчуци
ПъпешиДомати
ПрасковиБосилек
Нектарини 
Кайсии 
Домати 
Банани 
Авокадо 
Манго 
Сливи 

 

Авокадото, мангото, сливите, прасковите и нектарините е добре да държиш на стайна температура, например на кухненския плот, докато узреят. След това трябва да ги прибереш в хладилника, за да удължиш живота им с няколко дни.

Пъпешите узряват много бързо на стайна температура, което налага да бъдат консумирани в кратки срокове. Веднъж разрязани, е необходимо да ги прибереш в хладилник, за да ги запазиш за още ден-два.

Доматите не обичат студа. Температури по-ниски от 13°C оказват негативно влияние върху техния вкус, особено ако са все още недоузрели. Най-добре е доматите да се съхраняват на стайна температура, далеч от пряка слънчева светлина. Узрелите домати е препоръчително да се държат в мазе или друго хладно място с температура между 13 и 21°C. Ако не разполагаш с такова място, хладилникът също е решение, но си предвиди ден-два, в които плодовете да се аклиматизират на стайна температура и да възстановят вкуса си.

Бананите е добре да купуваш леко недоузрели. Те бързо ще узреят, ако се съхраняват на стайна температура. Ако ги купиш добре узрели обаче, много скоро ще се окажеш с презрели банани, които бързо трябва да използваш, за да не се развалят. Тъй като бананите отделят етилен, винаги ги съхранявай далеч от продукти, които са чувствителни към него! Ако пък искаш да ускориш процеса на узряване например на авокадото, сложи го близо до тях.

На сухо и хладно място

ПлодовеЗеленчуци
ДиниЧесън
 Лук
 Картофи
 Патладжан

 

На сухо и хладно място
Някои плодове и зеленчуци се чувстват по-добре на сухо място с температура значително по-ниска от стайната, но и по-висока от тази в хладилника.


Дините са доста по-издръжливи от пъпешите. За тях също важи правилото, че целите плодове се съхраняват на стайна температура, най-добре в по-хладна стая, а разрязаните се държат в хладилника.


Патладжанът трябва да се съхранява на хладно и сухо място. Може да го оставиш и на плота в кухнята, ако не е прекалено горещо в стаята. Най-добре е да се използва до няколко дни от покупката. Ако се съхранява при много ниска температура, текстурата и вкусът на патладжана бързо се влошават.


Картофите съхранявай на сухо, хладно и тъмно място и им осигури добра вентилация. Не ги дръж в найлонова торба. Пази ги от пряка слънчева светлина и ги дръж далеч от лук, чесън и банани, защото са чувствителни към етилен. Картофите обичат по-влажен въздух. Ако се съхраняват на топло място, те ще покълнат. Ниските температури като тези в хладилника могат да причинят измръзване на картофите и образуване на сини петна.


Лук и чесън съхранявай на хладно и тъмно място с ниска влажност, но не и в хладилника.  Осигури им циркулация на въздух. Не обичат полиетиленови торбички и плътно затворени контейнери. Дръж ги далеч от храни, които са чувствителни към етилен.
 

Гъбите също обичат по-хладно и сухо място. Трябва да се измият и почистят непосредствено преди употреба.


В хладилник
Отделението за плодове и зеленчуци на хладилника е мястото, където да съхраняваш онези от тях, които обичат ниски температури. То е проектирано така че да защити хранителните продукти и да задържи влагата в тях и така да ги запази свежи за по-дълго.


Имай предвид, че повечето плодове и зеленчуци се нуждаят от леко влажна, но дишаща среда, за да останат свежи за по-дълго време. Не е достатъчно просто да ги сложиш в хладилника. Най-добре ще се чувстват в торбичка от плат. Някои от тях биха били щастливи и в найлонова торбичка, но тя трябва да остане отворена, за да могат да дишат.


Увери се, че всички продукти са напълно сухи, преди да ги сложиш в хладилника. Излишната влага ще ускори развалянето им.

ПлодовеЗеленчуциПодправки
черешиграхмагданоз
ягодизелен бобкопър
малиницвеклокориандър
боровинкиморковимента
къпиниаспержирозмарин
 краставици 
 тиквички 
 чушки 
 царевица 

 

Аспержите е най-добре да съхраняваш в хладилник, завити във влажна хартиена кърпа или натопени в буркан с вода. По този начин ще издържат около седмица.

 

Най-подходящото място за съхранение на дребните плодове като малини, боровинки, ягоди, къпини, също е в хладилника. Най-добре ще се чувстват в кутийка с малки дупки (в такава ще ги закупиш в магазина), за да може да циркулира въздухът. Важно е да ги измиващ непосредствено преди консумация, защото в противен случай бързо ще загният.


Мястото на морковите и цвеклото е в отделението за зеленчуци на хладилника. Може да ги съхраняваш в хартиена или платнена торбичка. Ако нямаш място в хладилника, сухо, прохладно и тъмно място също е вариант. Осигури възможност за циркулация на въздуха. Пресни моркови и цвекло обикновено се предлагат с листата. Веднага щом се прибереш вкъщи, отрежи листата им, за да ги запазиш свежи за дълъг период. Листата изсмукват влагата от зеленчуците и те омекват бързо.


Краставиците и тиквичките обичат сухи и тъмни места с по-ниска температура. Може да ги съхраняваш и в хладилник, но на някои от по-високите рафтове, където температура е малко по-висока в сравнение с тази в отделението за плодове и зеленчуци.


Царевицата също се чувства чудесно в хладилника. Най-добре е да се консумира възможно най-скоро след закупуване или откъсване, но ако нямаш възможност да я свариш веднага, я прибери в хладилника, за да удължиш живота й с още няколко дни.


Чушките е добре да се съхраняват при температура 4 – 6°C . Идеалното място за тях е отделението за плодове и зеленчуци в хладилника. То ще удължи доста живота им. Ще се чувстват добре в найлонова торбичка. Ако ги съхраняваш на стайна температурата, ще се запазят свежи за не повече от 3 – 4 дни и бързо ще започнат да омекват и загниват.


Пресните подправки ще запазят свежестта си по-дълго, ако ги съхраняваш в хладилника. Може да ги държиш увити във влажна памучна кърпа или потопени във вода на вратата на хладилника. Ако са в съд с вода, биха се чувствали добре и на стайна температура, но листата им ще започнат да пожълтяват доста по-бързо, отколкото ако са в хладилника. Само босилекът не обича хладилника. При ниски температури листата му бързо почерняват. Съхранявай го на стайна температура и го използвай възможно най-скоро.

В разгара на лятото няма нещо по-приятно от времето, прекарано в компанията на приятели в градината на по питие и вкусна храна. Летните грил партита не са само за любителите на месо. Днес ще ти разкрием тайните на добрия вегетариански грил, защото той може да бъде също толкова вкусен и апетитен.


1. Подходи с внимание към зеленчуците


Гриловането на зеленчуците изглежда като детска игра, но всъщност трябва да подходим с нужното внимание към тях. Зеленчуците лесно могат да бъдат прегорени или да останат недосготвени. Добре е да познаваме характеристиките им, за да ги приготвим по най-добрия начин.

Зеленчуци като аспержите се гриловат за кратко, на по-висока температура, докато други като моркови и пащърнак е добре да се приготвят на по-ниска температура за по-дълго време, за да омекнат достатъчно.

Когато приготвяме шишчета от различни зеленчуци, е добре да съобразим размера на парчетата, които трябва да са еднакво големи, така времето, което им е нужно за изпичане. Опитай зеленчуковите шишчета на шеф Манчев.

Най-подходящите зеленчуци за гриловане са патладжан, чушки, лук, сладки картофи, тиквички, аспержи, гъби портобело, царевица. Кореноплодни зеленчуци като моркови,  пащърнак и картофи също могат да бъдат изпечени на барбекю.


2. Не всяко сирене е подходящо за гриловане


Без сирене вегетарианският грил не е същият. Не всички обаче са подходящи за печене. Най-добрите сирена за барбекю са халуми, скаморца или провалоне. Грилованото сирене може да замести месото в бургера или да бъде поднесено самостоятелно.

Халуми е полутвърдо саламурено кипърско сирене, което се приготвя традиционно от козе и овче мляко. За разлика от повечето сирена, то има високо точка на топене, което го прави перфектно за гриловане. Нарежи го на парчета с дебелина около 1 cm, леко го намажи с маслиново масло и го запечи за 2 – 3 min от всяка страна, докато придобие апетитен загар. Внимавай да не го прегориш. При поднасяне може да го гарнираш със свежи подправки като риган, магданоз, мента, босилек и резен лимон. Може да го добавиш към салата от свежи или гриловани зеленчуци и плодове или пък да го поднесеш с брускети.

Скаморца е италианско сирене, което се приготвя от краве мляко. Нарежи го на парчета с дебелина около 1 cm, намажи ги леко с маслиново масло и запечи за около минута-минута и половина от всяка страна. Внимавай, защото може да залепне.

Бялото саламурено сирене също става много апетитно, когато е приготвено на грил. Тъй като има ниска температура на топене, не е подходящо за директно гриловане. Затова го завий в хартия за печене, а след това във фолио, и едва тогава го постави върху горещия грил. По този начин сиренето няма да се разтопи върху барбекюто и ще се запазят соковете му. За по-богат вкус и аромат може да добавиш в пакетчето различни свежи или сухи подправки, резен домат и други.


3. Предложи алтернатива на животинските храни


Погрижи се да предложиш растителна алтернатива на млечните продукти за гостите, които не консумират животински храни. При нас ще откриеш голямо разнообразие от такива.

Най-популярният сред тях е небезизвестното тофу. Приготвя се от соя и е много подходящо за гриловане, но е добре да се овкуси предварително. Тофуто, подобно на всички вегетариански заместители на месото, е с по-ниско съдържание на мазнини. Затова използвай достатъчно мазнина, за да предотвратиш залепването му върху грила и го овкуси с любимите си подправки.

Темпе е най-добрата веган алтернатива на халумито. Не се разпада при гриловане, нещо, което понякога се случва с тофуто. Освен това абсорбира като гъба маринатата, с която е овкусено. Темпе също се приготвя от соя, но зърната са преминали процес на ферментация.

През последните години веган бургерите са истински хит. Приготвят се на базата на растителни протеини и са качествена алтернатива за вегетарианците и веганите, но се харесват и от любителите на месото.

Ако искаш да изненадаш приятелите си с вкусни веган бургери, опитай рецептите на шеф Манчев и шеф Шишков.
Вегански бургер в печен домат с грилована тиквичка
Вегански бургер в хлебче от батат и сос от цвекло и чушка
Вегански бургер, поднесен в листа от айсберг със зелен „кетчуп“


4. Грилованите плодове са перфектният десерт


Перфектният завършек на едно страхотно грил парти е десертът. Какво по-добро от гриловани плодове, поднесени с топка сладолед? Лесно, бързо и неустоимо вкусно! Подходящи за гриловане са праскови, смокини, пъпеш, диня, сливи, круши, ябълки, ананас, банани, лимони.
Грилованият ананас с мед, кокосови стърготини и шам фъстък по рецепта на шеф Шишков е любим на малки и големи.

Високата температура на барбекюто карамелизира естествените захари, които се съдържат в плодовете и им придава невероятен вкус. Плодовете стават още по-сочни, а димът от скарата добавя прекрасен опушен аромат. Грилованите плодове, освен като десерт, могат да бъдат поднесени и като гарнитура, да бъдат добавени в салати и различни сосове.

Плодовете не бива да са меки и презрели. Те трябва да са добре узрели, но твърди, за да може след гриловане да запазят формата си. Най-добре е плодовете да се нарежат на големи парчета, за да не падат между решетките на барбекюто. Например праскови, кайсии и сливи е най-добре да бъдат разполовени, а ананасът може да се нареже на шайби. Малките плодове могат да бъдат нанизани на дървени шишчета.


5. Подправките превръщат обикновеното ястие в шедьовър


Последният, но не и по важност трик за наистина добър грил, е овкусяването. Често бива пренебрегвано и подценявано, от което страда вкусът. Солта е задължителна, а останалите подправки са на вкус и според личните предпочитания.

При овкусяването има два подхода. При първия гриловаме зеленчуците неовкусени, а след това доовкусяваме с различни маринати, приготвени от маслиново масло, ароматни билки и ябълков оцет, лимонов сок и други. Вторият подход е да мариноваме зеленчуците няколко часа преди гриловане, за да поемат добре всички вкусове и аромати.

Препоръчваме да избягваш предварително овкусяване на зеленчуците със сосове и маринати, богати на захари, защото бързо прегарят.

Помисли и за различни сосове (например салса и/или чътни), които да поднесеш със зеленчуците и сирена, за да ги превърнеш в гурме ястие.

 

Грилът дава безкрайни възможности за приготвяне на най-различни вкусни ястия, от които всички ще си оближат пръстите. Припомни си тези съвети следващият път, когато приготвяш грил парти за приятелите си. Използвай въображението си, не се страхувай да експериментираш и се зареди с добро настроение!

Виж още хитринки за летни плодове и зеленчуци

Открий практични съвети и хитринки за това как се режат и белят различните плодове и зеленчуци. Тук ще намериш куп страхотни идеи, с които готвенето да става още по-бързо, лесно и забавно.

Абонирай се за канала ни в You Tube.

Зеленчуци на грил
Как се реже диня
Как се режат чушки
Как се режат домати

Още родни рецепти за лятото от Манчев & Шишков

Value '78507,78506,78509,78508,78511,78504,78039,78040,79216' for attribute 'teasers' in block 'Teaser Set' is invalid: Please select a content of type: teaser, square teaser or video teaser