С настъпване на пролетта природата се събужда и се възражда за нов живот. Време е и ние да дадем рестарт на тялото си. Рестарт, който ни е така нужен след дългата зима и тежките, обилни ястия. Природата се е погрижила за това, като ни е осигурила разнообразие от храни, които да освежат, регенерират и детоксикират тялото ни.


Твърди се, че чрез консумацията на повече сезонни храни помагаме на тялото си да получи ценните вещества, от които се нуждае в момента. Сезонното хранене е хранене, близо до природата.


Затова подготвихме подробен календар със сезонните храни през пролетта, който да ти бъде ценен помощник и да направи пазаруването още по-лесно и приятно. А за да те улесним и в готвенето, ти представяме и много предложения за разнообразни пълноценни сезонни ястия с неповторим вкус.

Пролетта е сезонът на зеленолистните зеленчуци. Коприва, спанак, лапад, киселец, левурда, манголд, зелени салати, пресен лук и чесън са в изобилие. В края на пролетта, през май, се появяват пресният грах, баклата, пресните картофи, артишокът и тиквичките.


Коприва

Копривата е най-ранният пролетен зеленчук. Позната още от Древността и е използвана за храна, лекарство, дори и за производство на текстил. Копривата съдържа повече витамин С от много култивирани зеленчуци. Използвана основно за супи и каша, с нея може да се приготвят разнообразни ястия с ориз, варива и млечни продукти. Копривата може да замести спанака във всяко ястие. Включи повече ястия с коприва в пролетното си меню. Опитай паста с песто от коприва, Супа от коприва или Разядка с цедено кисело мляко и коприва.


Зелени салати

Зелените салати са най-популярният и най-консумираният пролетен зеленчук. Харесвани са от всички, както заради приятния вкус, свежест и хрупкавост, така и заради полезните им качества. Богати са на ценни вещества, които спомагат за изчистването на натрупаните в тялото ни токсини и подобряват храносмилането. Порция зелена салата е добра компания за всяко основно ястие през пролетта.


Спанак

С високото си съдържание на желязо, магнезий и витамин К, спанакът е една от храните, които трябва да присъстват в пролетното ни меню. Списъкът с ястия, в които да го включиш е безкраен - салати, супи, смутита, палачинки, паста и лазаня. Много добре се комбинира с яйца и ориз. Ако търсиш нови и вкусни идеи как да го приготвиш, опитай нашите спаначени кюфтенца със сирене и овесени ядки, картофи със спанак и сирене фета, разядка с извара, сирене и спанак или арабска супа с леща и спанак.


Лапад

Лападът е незаменим помощник в борбата с пролетната умора. Познат още от древността, той е незаменим в пролетната кухня.

Ризото с лапад, Вита баница с лапад и сирене или Салата с киселец, лапад и извара.


Аспержи

Аспержите са истинска супер храна и естествен афродизиак. Те спомагат за подсилване на имунната система и за правилното функциониране на храносмилателната система.

В началото на 20 век България е била най-големият производител на аспержи в Европа. В последствие са обявени за буржоазна храна и съответно са забравени. През последните години интересът към тях се възражда. Сезонът на зелените аспержи започва в края на март и продължава почти до края на юни. Приготви у дома Филе от лаврак върху канапе от спанак и аспержи, Аспержи в шунка с пармезанов дип или Азиатско пиле фрикасе със зелени аспержи.


Бакла

Баклата е един от най-старите култивирани зеленчуци. Сезонът й е много кратък. Видиш ли я в магазина или на пазара, не я пропускай. Незаслужено пренебрегвана, с бакла може да се приготвят разнообразни и вкусни салати, супи, яхнии, дори пастети. Опитай Яхния от бакла с картофи и доматен сос.


Репички

Свежи, хрупкави и с леко пиперлив вкус, репичките са чудесна добавка към всяка пролетна салата. Ако си любител на туршиите, не пропускай да опиташ нашата рецепта за бърза туршия от репички.

Разнообразието от плодове през пролетта не е голямо и това си има своето обяснение. Природата тъкмо се възражда за нов живот, дърветата се отрупват с красиви цветове, които по-късно, под жарките лъчи на лятното слънце, ще се превърнат в сочни и сладки плодове. Първите пролетни плодове започват да зреят едва в края на сезона, през май, когато времето е значително по-топло.


Ягоди

Пролетта безспорно е сезонът на ягодите, макар да ги намираме целогодишно по рафтовете в магазините. Тогава те са най-сладки, сочни и ароматни. Ягодите са отличен източник на витамин С. Можем да приготвим безброй неустоими изкушения с тях - торти, сладкиши, лимонади, шейкове и смутита, дори и салати. Комбинирай ги със зеленолистни зеленчуци и сирена, и предизвикай сетивата си. Нашите предложения за теб са Зелена салата с ягоди, чипс от кашкавал и авокадо и Микс от зелени салати с ягоди.


Череши

Черешите се считат за летни плодове, но най-ранните сортове започват да зреят около средата на май, така че не се учудвай, че ги виждаш в списъка с пролетни храни.


Черници

Черницата, позабравена последните години, е ценен плод. Причислявана към летните плодове, малко известен факт е, че белите черници започват да зреят още през май.


Свежите подправки също се завръщат на кулинарната сцена през пролетта. Копър, магданоз, девесил, джоджен и мента са задължителния финален щрих към всяко пролетно ястие. През пролетта в сезон е и самардалата, от която в много региони на страната приготвят ароматна сол, с която подправят сурови, печени или варени зеленчуци, яйца и други.

Не е случайност, че за Великден и Гергьовден поднасяме на трапезата печено агнешко с дроб сарма. Пролетта е сезонът на младото агнешко. През този период животните са на възраст 3-6 месеца. Месото им е изключително крехко и няма специфичната миризма. Тя се появява по-късно, с порастването на животните. Подбрахме за теб няколко вкусни идеи с агнешко, които да опиташ тази пролет: Пролетен агнешки гювеч със зеленчуци, Агнешко руло с катък и ориз със спанак и печурки, Агнешка яхния с ориз, спанак и див лук


Ярешкото пък е по-малко популярно у нас, но е чудесен заместител на агнешкото за майската трапеза. Ако агнетата се раждат през януари – по Великден и Гергьовден вече достигат до 20 kg, то яретата, родени по същото време, са по-дребни и затова месото им е по-деликатно и по-леко от агнешкото. Опитай ориенталски кебап с ярешко или мариновано ярешко с булгур, спанак и сланина.


Макар през пролетта уловът на някои риби да е забранен, защото тогава е размножителния им период, периодът е подходящ да включим повече риба в менюто си. Сладководна или морска, изборът е твой и е огромен, а в нашите магазини винаги ще откриеш прясна риба. Развихри се тази пролет в кухнята и приготви Филе от пъстърва с билкова коричка и зелена салата, Филе от сьомга с грахово велуте или Мини пайове с риба.


Тази пролет те предизвикваме да опиташ нови вкусове и рецепти, а ние ще се погрижим винаги да откриваш в магазините ни свежи сезонни храни. Нашият сезонен календар ще ти бъде верен помощник в това начинание. Експериментирай смело, готви лесно и вкусно, храни се пълноценно и разнообразно.

Свали нашия пролетен календар.



Знаеш ли, че...

  • Копривата, освен за храна и лекарство, се използва и за производство на текстил.
  • Листата на репичките са годни за консумация и могат да се използват за салати, песто, сандвичи.
  • В началото на 20 век България е била най-големият износител на аспержи в Европа.
  • Левурдата е наричана още мечи лук, защото е първата храна на кафявите мечки след зимния им сън.
  • Суровият спанак съдържа до 91% вода, което е само с 5% по-малко от краставиците.
  • Ягодите са единствените плодове, чиито семена са отвън. Една средноголяма ягода има около 200 семенца.
  • Самардалата е подправка, типична за Балканския полуостров, но е най-популярна и използвана у нас.
  • Баклата се използва за храна от древни времена, а части от зърна са открити в египетските гробници.

TIPS & TRICKS

Виж практични съвети за приготвяне и съхранение на пролетни продукти, така че да се насладиш максимално на богатството, което сезонът ти предлага! Кликни върху стрелката и открий интересни статии, хитрини и трикове по темата.


Пролет е и е време да добавим повече свежест в чинията. Сега е моментът да се насладим на разнообразието от зеленолистни зеленчуци. Малко други храни съдържат толкова много хранителни вещества и толкова малко калории. Oсвен техните безспорни качества, зелените храни са и много вкусни. Те са истинско богатство и не е случайност, че в традиционната ни кухня има голямо разнообразие от рецепти за вкусни ястия със зеленолистни – сарми, супи, баници, салати. Днес ще ти споделим как да избираш, съхраняваш и приготвяш зеленолистните зеленчуци, така че да ги включваш по-често в семейното меню.


Една от основните причини хората да не консумират достатъчно зеленолистни зеленчуци е, че не знаят как да ги приготвят и как да ги направят вкусни. Често допускана грешка е да се оставят недосготвени и жилави или да се готвят прекалено дълго, в резултат на което стават кашави и загубват свежия си и апетитен зелен цвят.


Някои от тях имат деликатен сладък вкус, други – кисел, а трети – горчив, който не се харесва на мнозина. Комбинирани правилно и овкусени добре, те са неустоимо вкусни. В много ястия зеленолистните зеленчуци са взаимозаменяеми.


Зеленолистните зеленчуци могат да се консумират сурови и да се подлагат на разнообразни начини на термична обработка – бланширане, печене, сотиране. Термичната обработка леко смекчава вкуса им и това ги прави по-привлекателни и лесни за възприемане от тези, които не харесват особено вкуса им.


Начинът, по който са приготвени зеленчуците, оказва влияние върху съдържащите се в тях хранителни вещества. Някои зеленолистни е по-добре да се консумират сурови, докато термичната обработка на други прави по-лесноусвоими съдържащите се в тях нутриенти.

Най-важният белег, за който да следиш при избор на зеленолистни зеленчуци, е цветът на техните листа. Колкото по-наситен и зелен, толкова по-пресни са. Листата трябва да бъдат свежи, здрави, без следи от загниване.


За да запазиш зеленолистните свежи за по-дълго, е добре да ги съхраняваш в хладилник. Те трябва да са максимално сухи, защото влагата не им е приятел. Може да ги измиеш предварително, след което непременно ги подсуши в центрофуга за зеленчуци. Увий ги в хавлиена кърпа, постави я в торбичка и я прибери в хладилник. От време на време проверявай дали се е навлажнила кърпата и при нужда я подмени.


Друг вариант е да поставиш подсушените листа в кутия, на дъното и под капака, на която си сложил лист кухненска хартия.

Зеленолистните зеленчуци са в основата на много салати, но приложението им не се изчерпва дотук. Тази пролет искаме да те вдъхновим да включиш повече зеленолистни зеленчуци в менюто си и днес ще ти споделим 12 вкусни идеи:


1. Песто

Пестото от босилек е най-популярно, но може да приготвим ароматно песто с всяка свежа подправка или зеленолистен зеленчук. Левурда, рукола, коприва, спанак, магданоз са чудесен избор за едно свежо пролетно песто. Комбинирай ги по свой вкус или пък ги смеси с босилек, за да "скриеш" някой зеленчук. Песто може да приготвиш дори от листата на репичките или морковите, които също са ядливи.


2. Паста и лазаня

Дори и любимата ти рецепта за паста или лазаня да не включва зеленолистни зеленчуци, лесно може да ги добавиш в соса. Спанак, лапад, коприва, манголд, дори левурда, всички са подходящи. Нарежи ги и ги прибави към соса 2-3 минути, преди да го отместиш от котлона или ги задуши за кратко в тиган и добави заквасена сметана. Виж например идеята ни за тортелони със сос от манголд и бекон. Освен в соса, може да добавиш зеленийки и в тестото за пастата по подобие на тези спаначени шпецле със сос от сирене.


3. Солени печива – плънка за баница или киш

Пролетната баница със спанак е любима на мнозина. Може да обогатиш и разнообразиш плънката като добавиш левурда, коприва, киселец. Освен традиционната баница, зеленолистните са подходящи и за плънка на различни тестени изделия като киш или пък пита с плънка.

Да не забравяме любимите на децата мъфини, в тестото на които може да добавиш свежи зеленийки и различни билки, за да обогатиш вкуса им и да направиш визията им още по-атрактивна.


4. Ризото

Италианците си имат ризото, което комбинирано със зеленолистни, е неустоимо изкушение. В нашата традиционна кухня имаме много рецепти за спанак, лапад или коприва с ориз. Във всяка от тези рецепти оризът може да бъде заместен от друга зърнена култура като просо, елда, киноа, булгур или пък лимец. Дай воля на въображението си и експериментирай с различни комбинации от продукти, за да откриеш своя любим вкус и да внесеш доза разнообразие в семейното меню. Тази пролет опитай нашата агнешка яхния с ориз, спанак и див лук и мариновано ярешко с булгур и спанак.


5. Дипове и разядки

В една разядка вкусът на зеленолистните няма да е толкова доминиращ, защото обичайно останалите съставки са с доста по-характерен и отличителен вкус и аромат. В разядката с цедено кисело мляко, люти чушки и коприва например лютите чушки добавят пиперлива нотка, която заедно с копривата доставя неустоима наслада. Комбинацията на извара със сирене и спанак е по-традиционна, но ще добави още една рецепта в колекцията ти с идеи за приготвяне на зеленолистни зеленчуци.


6. Зеленчукови кюфтета

Картофените кюфтета стават още по-вкусни, ако към обичайните продукти за направата им добавиш спанак, лапад, манголд, коприва и свежи подправки. Гарантираме, че резултатът ще те очарова. Ако си любител на здравословната храна, опитай спаначените ни кюфтенца с овесени ядки.


7. Супа

Супите са чудесен начин да добавиш повече зеленолистни зеленчуци в менюто си. Освен ценни хранителни вещества, те добавят дълбочина на вкуса, текстура и супата изглежда още по-апетитна. Избери свеж зеленчук, нарежи го и го добави в ястието 2-3 минути преди да го отместиш от котлона. Пасирай, ако си любител на крем супите.

Опитай спаначена супа със сирене фета, арабска супа от леща със спанак и супа от коприва.


8. Салати

Салата е първото ястие, което ни хрумва, щом заговорим за зеленолистни зеленчуци. Всеки има любима рецепта, че дори и няколко, но нова интересна и вкусна идея никога не е излишна. Предлагаме ти да опиташ Свежа салата с патешко и плодове и Салата с пилешко филе, биволско сирене и дресинг с шипков мармалад.


9. Палачинки

Опитвал ли си да добавиш спанак или коприва в сместа за палачинки? Блендирай всички продукти и изненадай семейството си през уикенда с атрактивни зелени палачинки! Децата винаги се впечатляват от цвета им. Обикновено отказват да ядат зеленолистни зеленчуци, но зелени палачинки не отказват никога. Можеш да ги поднесеш със сладка или солена плънка.


10. Омлети, фритати и суфлета

Зеленолистните зеленчуци перфектно се комбинират с яйца. Спаси вечерята с омлет, фритата или суфле. Добави шепа зеленолистни и вечерята е готова за по-малко от 30 минути.


11. Десерти

Звучи странно, но всъщност можеш да добавиш зеленолистни зеленчуци и в редица десерти. Спаначената торта е пример за такъв десерт, който очарова освен с цвят, и с вкус.


12. Бургери и сандвичи

Всеки сандвич и бургер се нуждае от свежа нотка. Замести традиционната зелена салата в неделния бургер със свежа рукола, за да се насладиш на нов, различен и много по-богат вкус. Гарнирай с листа бейби спанак и ето – имаш прекрасен и свеж бургер.


Надяваме се, че сме успели да те вдъхновим и тази пролет зеленолистните зеленчуци ще присъстват по-често на трапезата ти. Погрижили сме се в магазините ни да има голям избор от свежи сезонни зеленчуци, а на gotvi.lidl.bg ще откриеш още вкусни и проверени рецепти, приготвени от нашите шеф готвачи.

Свежите подправки присъстват в кухнята на почти всяка домакиня. С тяхна помощ можем лесно да превърнем всяко ястие в наслада за сетивата. Предпочитаме пресните пред сушените, макар последните да са достъпни през цялата година, защото ароматът и вкусът, които свежите подправки добавят към ястията, е несравним.


Свежите билки бързо увяхват и загниват, ако не се съхраняват правилно. Често се случва да купим по-голямо количество свежи подправки от необходимото ни за приготвяне на някоя рецепта. Понякога се случва да изхвърляме остатъка. А има много начини да го "спасим", за да го използваме за друго вкусно ястие. По този начин освен че намаляваме разхищението на храна, пестим време и средства.


Понеже един от начините да се наслаждаваме на богатството от вкусове и аромати на свежите подправки целогодишно е като ги замразим, тук ще ти споделим няколко лесни начина за това.


Кои подправки са подходящи за замразяване?

Замразяването запазва етеричните масла, които се съдържат в подправките, така че след размразяване те отдават своя вкус и аромат на ястието.


Почти всички свежи подправки са подходящи за замразяване. Сред тях са:

• магданоз

• копър

• босилек

• мента

• джоджен

• риган

• естрагон

• сибирски (див) лук

• кориандър

• мащерка

• розмарин

• салвия


Как да замразим подправки?

Има няколко начина да замразиш свежи подправки. Кой от тях ще предпочетеш е въпрос на личен избор. Имай предвид, че свежите подправки загубват привлекателния си зелен цвят, но пък вкусът и ароматът се запазват.


Ако отглеждаш подправки на балкона или в градината и искаш да замразиш от тях за зимата, най-подходящото време за беритба е след появата на цветните пъпки, но преди тяхното разцъфване. Добре е подправките да се берат рано сутрин, защото тогава техният аромат е най-силен.


Замразяване в мазнина

1. Измиваме подправките. Подсушаваме ги добре с кухненска хартия или хавлиена кърпа.

2. Отстраняваме по-дебелите и твърди стъбла. Нарязваме листата на ситно.

3. Разпределяме нарязаните подправки във форми за лед. Най-подходящи са формите от силикон, защото след това кубчетата се изваждат много по-лесно.

4. Във всяка формичка наливаме достатъчно маслиново масло, за да покрие подправките. При необходимост притискаме леко с пръст, за да може всички подправки да попаднат под мазнината.

5. Поставяме формите във фризера за няколко часа.

6. След като замръзнат, преместваме кубчетата в надписани торбички.


Замразяване във вода

При замразяването с вода стъпките са почти същите като при използване на мазнина. Разликата е, че не е необходимо да подсушаваме подправките и вместо маслиново масло използваме вода.


1. Измиваме подправките.

2. Отстраняваме по-дебелите и твърди стъбла. Нарязваме листата на ситно.

3. Разпределяме подправките в силиконови форми за лед. Най-добре е да запълним 2/3 от тях.

4. Наливаме вода във всяка формичка, така че да покрие подправките. Ако е необходимо, притискаме леко с пръст, за да може всички подправки да са под вода.

5. Поставяме формите във фризера за няколко часа.

6. След като замръзнат, преместваме кубчетата в надписани торбички.


Сухо замразяване

1. Измиваме подправките и ги подсушаваме добре.

2. Отстраняваме дебелите и твърди стъбла. Нарязваме листата на ситно.

3. Поставяме подправките в торбички с цип, които предварително сме надписали. Разпределяме подправките равномерно, така че да оформят тънък слой. След това ще ни е много по-лесно да си вземем само колкото ни е необходимо.

4. Прибираме торбичките във фризера.


Как да използваме замразени подправки?

• Замразените подправки се използват в същите количества като пресните. Тъй като след размразяване губят текстурата си и омекват, те са подходящи за добавяне към яхнии, сосове, супи, маринати.

• Не е нужно предварително да размразяваме замразените подправки. Просто добавяме нужното количество в ястието по време на готвенето.

Надяваме се, че сме успели да те вдъхновим да замразиш свежи подправки през този сезон, с които да сътвориш неустоими кулинарни вълшебства.

В разгара на лятото няма нещо по-приятно от времето, прекарано в компанията на приятели в градината на по питие и вкусна храна. Летните грил партита не са само за любителите на месо. Днес ще ти разкрием тайните на добрия вегетариански грил, защото той може да бъде също толкова вкусен и апетитен.


1. Подходи с внимание към зеленчуците


Гриловането на зеленчуците изглежда като детска игра, но всъщност трябва да подходим с нужното внимание към тях. Зеленчуците лесно могат да бъдат прегорени или да останат недосготвени. Добре е да познаваме характеристиките им, за да ги приготвим по най-добрия начин.


Зеленчуци като аспержите се гриловат за кратко, на по-висока температура, докато други като моркови и пащърнак е добре да се приготвят на по-ниска температура за по-дълго време, за да омекнат достатъчно.


Когато приготвяме шишчета от различни зеленчуци, е добре да съобразим размера на парчетата, които трябва да са еднакво големи, така времето, което им е нужно за изпичане. Опитай зеленчуковите шишчета на шеф Манчев.


Най-подходящите зеленчуци за гриловане са патладжан, чушки, лук, сладки картофи, тиквички, аспержи, гъби портобело, царевица. Кореноплодни зеленчуци като моркови, пащърнак и картофи също могат да бъдат изпечени на барбекю.


2. Не всяко сирене е подходящо за гриловане


Без сирене вегетарианският грил не е същият. Не всички обаче са подходящи за печене. Най-добрите сирена за барбекю са халуми, скаморца или провалоне. Грилованото сирене може да замести месото в бургера или да бъде поднесено самостоятелно.


Халуми е полутвърдо саламурено кипърско сирене, което се приготвя традиционно от козе и овче мляко. За разлика от повечето сирена, то има високо точка на топене, което го прави перфектно за гриловане. Нарежи го на парчета с дебелина около 1 cm, леко го намажи с маслиново масло и го запечи за 2 – 3 min от всяка страна, докато придобие апетитен загар. Внимавай да не го прегориш. При поднасяне може да го гарнираш със свежи подправки като риган, магданоз, мента, босилек и резен лимон. Може да го добавиш към салата от свежи или гриловани зеленчуци и плодове или пък да го поднесеш с брускети.


Скаморца е италианско сирене, което се приготвя от краве мляко. Нарежи го на парчета с дебелина около 1 cm, намажи ги леко с маслиново масло и запечи за около минута-минута и половина от всяка страна. Внимавай, защото може да залепне.


Бялото саламурено сирене също става много апетитно, когато е приготвено на грил. Тъй като има ниска температура на топене, не е подходящо за директно гриловане. Затова го завий в хартия за печене, а след това във фолио, и едва тогава го постави върху горещия грил. По този начин сиренето няма да се разтопи върху барбекюто и ще се запазят соковете му. За по-богат вкус и аромат може да добавиш в пакетчето различни свежи или сухи подправки, резен домат и други.


3. Предложи алтернатива на животинските храни


Погрижи се да предложиш растителна алтернатива на млечните продукти за гостите, които не консумират животински храни. При нас ще откриеш голямо разнообразие от такива.


Най-популярният сред тях е небезизвестното тофу. Приготвя се от соя и е много подходящо за гриловане, но е добре да се овкуси предварително. Тофуто, подобно на всички вегетариански заместители на месото, е с по-ниско съдържание на мазнини. Затова използвай достатъчно мазнина, за да предотвратиш залепването му върху грила и го овкуси с любимите си подправки.


Темпе е най-добрата веган алтернатива на халумито. Не се разпада при гриловане, нещо, което понякога се случва с тофуто. Освен това абсорбира като гъба маринатата, с която е овкусено. Темпе също се приготвя от соя, но зърната са преминали процес на ферментация.


През последните години веган бургерите са истински хит. Приготвят се на базата на растителни протеини и са качествена алтернатива за вегетарианците и веганите, но се харесват и от любителите на месото.


Ако искаш да изненадаш приятелите си с вкусни веган бургери, опитай рецептите на шеф Манчев и шеф Шишков.

Вегански бургер в печен домат с грилована тиквичка

Вегански бургер в хлебче от батат и сос от цвекло и чушка

Вегански бургер, поднесен в листа от айсберг със зелен „кетчуп“


4. Грилованите плодове са перфектният десерт


Перфектният завършек на едно страхотно грил парти е десертът. Какво по-добро от гриловани плодове, поднесени с топка сладолед? Лесно, бързо и неустоимо вкусно! Подходящи за гриловане са праскови, смокини, пъпеш, диня, сливи, круши, ябълки, ананас, банани, лимони.

Грилованият ананас с мед, кокосови стърготини и шам фъстък по рецепта на шеф Шишков е любим на малки и големи.


Високата температура на барбекюто карамелизира естествените захари, които се съдържат в плодовете и им придава невероятен вкус. Плодовете стават още по-сочни, а димът от скарата добавя прекрасен опушен аромат. Грилованите плодове, освен като десерт, могат да бъдат поднесени и като гарнитура, да бъдат добавени в салати и различни сосове.


Плодовете не бива да са меки и презрели. Те трябва да са добре узрели, но твърди, за да може след гриловане да запазят формата си. Най-добре е плодовете да се нарежат на големи парчета, за да не падат между решетките на барбекюто. Например праскови, кайсии и сливи е най-добре да бъдат разполовени, а ананасът може да се нареже на шайби. Малките плодове могат да бъдат нанизани на дървени шишчета.


5. Подправките превръщат обикновеното ястие в шедьовър


Последният, но не и по важност трик за наистина добър грил, е овкусяването. Често бива пренебрегвано и подценявано, от което страда вкусът. Солта е задължителна, а останалите подправки са на вкус и според личните предпочитания.


При овкусяването има два подхода. При първия гриловаме зеленчуците неовкусени, а след това доовкусяваме с различни маринати, приготвени от маслиново масло, ароматни билки и ябълков оцет, лимонов сок и други. Вторият подход е да мариноваме зеленчуците няколко часа преди гриловане, за да поемат добре всички вкусове и аромати.


Препоръчваме да избягваш предварително овкусяване на зеленчуците със сосове и маринати, богати на захари, защото бързо прегарят.


Помисли и за различни сосове (например салса и/или чътни), които да поднесеш със зеленчуците и сирена, за да ги превърнеш в гурме ястие.


Грилът дава безкрайни възможности за приготвяне на най-различни вкусни ястия, от които всички ще си оближат пръстите. Припомни си тези съвети следващият път, когато приготвяш грил парти за приятелите си. Използвай въображението си, не се страхувай да експериментираш и се зареди с добро настроение!

Виж още хитринки за пролетни плодове и зеленчуци

Открий практични съвети и хитринки за това как се режат и белят различните плодове и зеленчуци. Тук ще намериш куп страхотни идеи, с които готвенето да става още по-бързо, лесно и забавно.


Абонирай се за канала ни в You Tube.

Още родни рецепти за пролетта от Манчев & Шишков