Правила при засаждане на градината
Правилното засаждане на градинските растения и грижата за тях изискват известни познания. Но ако знаеш какво да правиш и изпълняваш редовно малки ритуали, то със сигурност ще се радваш за разкошна цветна или зеленчукова градина!
Съдържание
Основни стъпки
Преди да започнеш с грижите за градината и насажденията, трябва да определиш с какво всъщност разполагаш. Тъй като всяко растение има различни предпочитания по отношение на почвата, светлината и климата, е добре още в отначало на си наясно какво може да дадеш и какво ще вирее най-добре. Изборът на градински инструменти и оборудване също е фактор, който оказва влияние върху засаждането на растенията в градината.
Почва
Това, което обикновено се нарича почва, всъщност е доста комплексно понятие. Има различни видове, които са благоприятни за различни насаждения. Почвата се различава по своя състав, плътност, хранителните вещества и стойност на pH. Правилната почва е от решаващо значение за доброто развитие на растенията: Тя дава стабилност на корените и ги снабдява с всички необходими хранителни вещества.
Почвата може да бъде разделена на три категории:
Песъчливата почва е лека и водопропусклива. Тя изсъхва бързо и не е богата на хранителните вещества. Неподходяща е за растения, които обичат вода.
Глинестата почва се счита за идеална за градината. Тя задържа добре водата и хранителните вещества и в същото време не е твърде пропусклива.
Наситената глинестата почва има още по-висок потенциал за съхранение на вода и хранителни вещества. Обикновено обаче тя е толкова плътна и тежка, че рискът от преовлажняване се увеличава.
Друг показател за качеството на почвата е нейната стойност на pH. Тя може лесно да бъде измерена с подходящ тест. Стойност на рН 0 означава изключително кисела почва, докато високите стойности на рН показват алкална почва.
Киселите почви обикновено съдържат много хумус и следователно хранителни вещества. Съдържанието на варовик в тях обаче е доста ниско.
Алкалните почви са по-варовити.
Определянето на стойността на рН може да даде информация за това дали дадена почва се нуждае от допълнително алкално стимулиране. Това е така, защото твърде голямото количество варовик пречи на усвояването на хранителните вещества. Стойност на pH между 6 и 7 е идеална за повечето растения.
Всяка почва може да бъде подобрена чрез добавяне на подходящи вещества, като пясък или компост. Специализираните търговци продават специални почвени смеси за много растения, като например рози или домати, които са точно съобразени с нуждите на растенията.
Градински инструменти и оборудване
Правилните градински инструменти и оборудване улесняват значително засаждането и грижата за градината. Ако искаш да закупиш по-обемни инструменти, като например косачка, ножица за жив плет или верижен трион, трябва предварително да помислиш къде да ги съхраняваш. В големите градини навесът за инструменти или градинската къщичка могат да бъдат много полезни.
За градини, в които се засаждат предимно по-малко насаждения, е достатъчен малък набор от основно оборудване. Градински ножици, ръчна лопата, гребло и лейка са достатъчни за основната работа.
Климат
Температурата и влажността определят кои растения могат да виреят в градината и кога. Подходящата температура на почвата е особено важна за засяване или разсаждане на растения. Не трябва да бъде студено, за да може корените да не замръзнат. По принцип след средата на май не се очакват слани, така че повечето растителни видове могат да бъдат засадени в почвата най-късно дотогава. Най-добре да съобразиш процедурата с прогнозата за времето и особеностите на климата в конкретната година. Няма универсален период, който да ти гарантира задължителен успех.
В оранжерията температурите са постоянно по-високи, така че времето за засяване, покълване и прибиране на реколтата често е по-ранно или по-кратко от посоченото в календара за засаждане.

Като цяло местата за засяване и отглеждане на градинските растения могат да се разделят в три категории: слънчеви, полусенчести и сенчести. Различните видове се нуждаят от различно количество слънчева светлина за здравословен растеж. Доматът например няма да даде плод в сенчеста среда, докато зелето и марулята ще виреят без много слънце.
Ето защо, когато оформяш градината, трябва да обърнеш внимание на това как се променят светлинните условия през деня и кои дървета или храсти ще хвърлят по-големи сенки в непосредствена близост.
Растителна защита
Могат да се предприемат различни мерки за защита на градинските растения от вредители, плевели и болести. Превантивен ефект имат например умело засадените смесени култури, сеитбооборотът и редовното обработване на почвата. Правилните грижи също са от решаващо значение: например влажните листа на доматите и ягодите са по-податливи на болести и гъбички. Затова те никога не трябва да се поливат отгоре, а винаги директно в корена. Ако вече е твърде късно за превантивни мерки, директни мерки като прилагане на пестициди, поставяне на капани за вредители или премахване на плевели могат да ограничат щетите.
Правила при работа с градински растения
След като са създадени идеалните условия за засаждане, работата в градината може да започне. В зависимост от вида на растението, времето и индивидуалните предпочитания има различни правила, които трябва да се спазват.
Младите растения, отглеждани на закрито или в оранжерия, не трябва да се изнасят шокиращо навън. Както твърде многото слънце, така и твърде ниските температури биха предизвикали твърде голямо сътресение и растението може да не оцелее. Затова промяната трябва да се извършва постепенно и бавно.
Закаляване
Вместо да засадите разсада от домати веднага в градината например, саксиите с младите растения първо трябва да се поставят на полусенчесто, защитено от вятър място, за да могат те да се климатизират. Ако през нощта настъпи слана, саксиите и сандъчетата трябва да се върнат обратно на закрито.
Размножаване чрез издънки
Някои растения не се размножават чрез семена. Вместо това те образуват издънки, които се отделят от основното растение и по-късно могат да се превърнат в самостоятелно растение. За да се отгледат издънки, се отрязват т.нар. резници и се засаждат в съд с компост за саксии. След около две седмици издънката може да се пресади или засади навън. Растенията, които могат да се размножават бързо и лесно с помощта на резници, включват:
- Къпини
- Краставици
- Малини
- Червен бъз
- Лавандула
- Lavendel
- Чушки
- Рози
- Спанак
- Мащерка
- Сакъзче и др.
Наторяване
С течение на времето градинските растения извличат наличните хранителни вещества от почвата. Ето защо дори най-богатата на хранителни вещества почва трябва да се наторява редовно – особено ако в нея са засадени растения, които силно поглъщат хранителните вещества. Дали ще се използват изкуствено произведени минерални торове или органични торове, като компост или оборски тор, е въпрос на лични предпочитания и на специфични нужди от хранителни вещества. Минералните торове се предлагат като комплексни торове, които съдържат всички хранителни вещества и микроелементи, но и като такива, които съдържат само определени вещества.

Поливане
Поливането на градината е особено важно през лятото. Обикновено се препоръчва поливане рано сутрин, защото водата се изпарява по-бавно поради по-ниските температури и има по-малък риск от изгаряне. Дали за поливането ще се използва лейка, градински маркуч или друга система, зависи от размера на поливаната площ и растителността.
Поливане на растения по време на почивка
Ако нямаш добри съседи, които да се грижат за твоята градината, докато си на почивка, автоматичната система за поливане е добро решение. Компютрите за поливане или таймерите са свързани с пръскачките или маркучите за капково напояване, така че поливането да се извършва напълно автоматично в определеното време.
Пикиране
Ако разсадът се отглежда на закрито или в оранжерия, преди да се засади в леха или сандъче, той трябва да се пикира. Това включва отделяне на малките растения от съда със семена и засаждането поотделно в подходящи саксии. Това е необходимо, за да могат крехките растения да се развият по-добре и да станат достатъчно силни и самостоятелни за окончателното пресаждане.
Подрязване
Дърветата, живите плетове и храстите трябва да се подрязват редовно, за да запазят формата си, да растат здрави и ако са плодни дървета и храсти – да дават добра реколта. Календарът за подрязване може да ти помогне с правилното време за тази процедура. В общия случай това се е добре да стане непосредствено преди да се появи листна маса. Не забравяй обаче, че има и дървета като ябълките например, които трябва да се подрязват през зимата. Пролетта е идеална за подрязване на розите.
Засаждане и сеитба
Правилното време е от решаващо значение за поставянето на предварително отгледаните разсади и засяването на семената. Ако те бъдат засадени твърде рано, младите филизи могат да загинат поради измръзване или липса на слънчева светлина. При късно засаждане обаче растенията нямат достатъчно време да се развият напълно. Резултатът е малко количество цветове и оскъдна или никаква реколта. Погледът към календара за засаждане помага да се определи подходящото време за сеитба и засаждане. Майсторлъкът е да не изпуснеш момента, за да може да се радваш на добра реколта.

Укрепване
Растенията със слаби стъбла и тези, които растат високи, се нуждаят от допълнителна опора, за да не се огъват или счупват от собствената си тежест. Такива например са доматите, малините и хортензиите. Опорите просто се вкарват добре в земята и младите растения да се прикрепват към тях с помощта на въжета или панделки. Важно е укрепването да не да пречи на растежа и да не уврежда стъблото. За опора може да използва прът или конструкции от дърво, метал или пластмаса
Зимуване
За да могат многогодишните растения да оцелеят през студения сезон и да цъфтят отново през следващата година, те трябва да бъдат правилно съхранени. Екзотичните растения, които първоначално идват от по-топлите райони, трябва да се държат на закрито, тъй като не могат да оцелеят при ниските температури. Такива са например лимонови дръвчета и олеандър. Други растения са по-малко чувствителни. За розите е достатъчно да опаковате растенията в ленени или ютени торби. Рододендроните дори оцеляват през зимата без никакво покритие. Грудковите растения като далии и амарилис в идеалния случай се изкопават и грудките се съхраняват на хладно и закрито сухо място.
Пресаждане
Растенията в саксии и сандъчета трябва да се пресаждат редовно, за да могат да продължат да растат. Ако саксията е твърде малка или хранителните вещества в почвата са изразходвани, време е за пресаждане. Идеалната нова саксия е с 2 до 5 cm по-голяма от предишната. Колко често е необходимо пресаждане зависи от вида на растението и неговото състояние. Пресаждането обаче не е необходимо за нито един сорт повече от веднъж годишно.
Присаждане
Развъждането на растения включва комбиниране на две растения за създаване на хибрид от два идентични сорта (например два вида ябълково дърво) или два свързани сорта (например ябълка и круша). По време на присаждането обаче не се отглеждат нови видове. Особено подходящи за присаждане са овощните дървета, доматите и розите. Това се прави, като клон или пъпка от едно растение се прикрепя към ствола или клона на другото растение. Например, черешово дърво със слаби корени може да се подобри, като се присади с черешово дърво със силни корени.
Размножаване
За разлика от присаждането, разсаждането включва съзнателна селекция и кръстосване на две отделни растения (родителско поколение) с цел създаване на генетично подобрена версия и след това нейното размножаване (дъщерно поколение). Най-простият тип размножаване е селективното, при което растенията с желаните характеристики просто се засаждат и се оставят да се възпроизвеждат естествено.
Засаждане на луковици
Много популярни цветя не се засяват, а се засаждат в градината под формата на луковици. Подходящото време за засаждане на луковиците зависи от вида на цветето. Зимоустойчивите луковици, които са предназначени да цъфтят през пролетта, се засаждат през есента. Чувствителните към студ сортове трябва да се засаждат само през пролетта. Зимоустойчивите сортове включват минзухари, лалета и нарциси. При бегониите, далиите и гладиолите засаждането трябва да се отложи поне до края на март."